Původ slova

Jak budeme postupovat hokejovou historií tak Vám jistě dojde, že počátky tohoto sportu nebyly nijak jednoduchou záležitostí a při mnoha inovacích pomohla pouze náhoda, bez které bychom si však tento sport již nedokázali představit…

Původ této hry sahá do hluboké minulosti. Již v roce 500 př.n.l. provozovali Řekové jakýsi pozemní sport, který by se dal vzdáleně přirovnat k dnešnímu hokeji. Netrvalo dlouho a tuto hru si osvojili i Římané, kteří se postarali o přenesení hry na území kolem dnešní Velké Británie. Podobný “pozemní hokej” také hráli američtí Indiáni, kteří hru nazývali “shinny” (Severní Amerika) a “chueca” (Jižní Amerika).

rybnik malba   

Musí to bolet

Jaké byly okolnosti vzniku názvu “hockey”? Je více teorií o vzniku tohoto názvu, které se mezi sebou neustále přou. Podle první verze vznikl poangličtěním starého francouzského výrazu “hoguet”. Takto se totiž nazývala ohnutá pastýřská hůl, která svým tvarem připomínala pozdější tvar hokejky. Další verze se točí kolem slova “hokska”, což je stará míčová egyptská hra, která se podobá pozemnímu hokeji. Tuto hru egypťané provozují dodnes, zejména na venkově. Kanaďané však mají svou verzi, o které tvrdí, že je to ta správná. Tvrdí, že název byl odvozen od slova “hoghee”, který v překladu znamená “bolí to”. Tento název byl velmi výstižní, protože poražení v této hře byli biti holemi po hlavě. O původu se tedy můžeme zase jen dohadovat.

rybnikari parta

 

Zdroj: blog Hokejové legendy na GamePark.cz