Počátky

18. století, Nové Mexiko, Severní Amerika

pocatky rybnik.hokej

Outdoorový hokej v organizované podobě se hrával již dávno před popularizací hokejových stadiónů.

Rybníkový hokej nebo „shinny“ má svůj původ v Severní Americe, a to konkrétně v domorodé kultuře Navaho. Příběh shinny začíná v pověsti kmene Navaho, podle které vyzval cizinec Boha Navahova na hru shinny, aby osvobodil otroky. Svobodní a otroci se potkali a uzavřeli dohodu, ze které vyplynuly následující podmínky. Když zvítězí Bůh Navahov, svobodní se stanou otroky, ale pokud vyhrají otroci, tak se volní změní v otroky. V tom okamžiku přiletěl pták k cizinci a řekl, že když udeří do míče zlehka, on ho vezme a přeletí ním přes čáru (všeobecně nazývanou brankou). Bůh šel první a udeřil do míče tak silně, jak jen mohl. K čáře se nedostal, a tak následoval cizinec. Lehce do něj udeřil a pták pak míč vzal a přeletěl přes čáru. Otroci se stáli svobodnými a přeskočili čáru, aby se mohli těšit s příbuznými. 

Hra, kde šlo o život

Shinny nebyl pouze součástí kultury Navahov, měl své místo i v mnohých pověstech indiánů. Někteří vyprávějí o tom, že hůl nebo pálka představovala bojovou hůl používanou Bohem války. Shinny se rovněž používal na uctívání božství a lidé ho hráli na počest některých bohů. Čerokiové jej využívali jako vojenský trénink a nazvali ho malým bratrem války.  Říká se, že některé kmeny v Severní Dakotě neuměli přijat prohru a zabili každého, kdo jich porazil. Hrával se také pro účely oslav, například Makahiové, indiáni z Kanady, ho hráli, aby oslavili ulovení velryby, která byla hlavním zdrojem obživy kmene v průběhu zimy. Shinny hrály téměř všechny kmeny – ženy měly dovolené taky hrát, a to dokonce proti mužům z kmene, či s nimi. Nejčastěji se hrálo jednou holí nebo pálkou, třískalo se do míče, aby se dostal přes čáru, avšak pouze Makahiové byli jediným kmenem používajícím dvě pálky. Pálky byly vyhotovené ze dřeva, byly tenké se záhybem a širší částí na konci kvůli zasáhnutí míče. V průběhu hry mohli hráči na pohyb použít své chodidla, ruce však nesměli použít vůbec. Míče byly vyráběny z různých věcí, například z kůže jelenovitých zvířat. V podstatě byli z jakýchkoliv dostupných materiálů, které se indiánům podařilo najít. Tyto míče byli taky barvené zajímavými vzory.

pocatky rybnik.hokeje

Vzdálenost branek bohužel není známa, ale odhaduje se, že to bylo od 200 do 1400 yardů (1300 m). Převážně byly vzdálené podle možností konkrétního území a jejich vzdálenost odpovídá počtu hráčů. Indiáni z kmene Hopi prý měli délku hracího pole až osm mil (13 km) s brankami vzdálenými délkou dvou osad. Během hry byla obě mužstva na každé straně se stejným počtem hráčů, kterých mohlo být až do 500. Hokej se původně hrál na hřišti, no později byl přizpůsobený hře na ledě. V některých částech středozápadu, hlavně v Northbrok, IL, USA, se hra jmenuje „Puk“.

 

Zdroj: Anderson,Madelyn Klein (2000); North American Indian Games; Franklin Watts; obrázky jsou pouze ilustrační